Pływaj dla zdrowia – co ćwiczyć na basenie, aby mieć zdrowe stawy?

Większość sportowców uskarża się na bóle stawów i mięśni. Jest to zupełnie normalne – zwłaszcza po kilku latach intensywnych treningów. Istnieją jednak dyscypliny, które nie wpływają negatywnie na stawy, a wręcz przeciwnie – umacniają je. Jedną z nich jest pływanie. Koniecznie musisz wiedzieć jednak w jaki sposób ćwiczyć na basenie, aby umocnić swój organizm. Omawiamy to w dzisiejszym artykule – zapraszamy.

Wybierz styl klasyczny

Możesz pływać za pomocą wielu stylów: od prostego kraula, aż po wymagającego delfinka. Najbezpieczniejsza dla zdrowia jest jednak tak zwana „żabka”.

Teoria jest bardzo prosta, a jej nauka nie zajmuje więcej, niż kilka godzin. Styl ten wspomaga leczenie kręgosłupa i stawów biodrowych. Wdzięczne będą również Twoje barki i kolana.

Dlaczego nie polecamy innych stylów? Są one po prostu trudne w nauce i łatwo popełniać błędy techniczne. A jak wiadomo – tego typu niedociągnięcia najczęściej wywołują kontuzje.

Lepiej więc postawić na klasykę i pływać „żabką”.

Gimnastyka basenowa

Nie każdy musi przepadać za pływaniem. Co więcej – nie każdy musi potrafić pływać.

Doskonałą alternatywę stanowi gimnastyka basenowa, czyli najzwyklejsze ćwiczenia fizyczne w wodzie. Są one przyjaźniejsze dla organizmu, gdyż poruszanie się w wodzie jest mniej obciążające dla mięśni i stawów niż na powierzchni.

Co możesz trenować w wodzie? Praktycznie wszystko – jednak prym wiodą ćwiczenia rozciągające. Odciąż swój kręgosłup już w tym momencie i biegnij na basen!

Tak więc wcale nie musisz być pływakiem, aby móc ćwiczyć na pływalni. Jeśli mimo wszystko obawiasz się wejść do wody – zawsze możesz zakupić specjalny sprzęt dla osób uczących się pływać.

Rozciąganie przed, rozciąganie po

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej koniecznie się odpowiednio rozciągnij. To samo powinieneś zrobić po zakończonym treningu.

Jeśli nie planujesz zostać zawodowym sportowcem – nie musisz zbytnio skupiać się na planie rozgrzewkowym. Wystarczy, że porozciągasz kończyny i kręgosłup oraz wykonasz kilka przysiadów.

Najważniejsze jest to, aby nie zaczynać treningu nagle – jest to niewskazane zwłaszcza dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli od razu po 8-godzinnej pracy biurowej wskoczysz do wody, to możesz nabawić się kontuzji.

A przecież przyjechałeś na basen aby zadbać o swoje zdrowie, a nie je nadwyrężać.

Szkoła pływania – nie tylko dla amatorów

Szkoła ucząca pływania kojarzy się z dzieciakami lub kompletnymi amatorami. To nie do końca prawda – na lekcje pływania dla dzieci i dorosłych powinien choć raz udać się każdy (nawet osoby, które pływają od lat).

Dlaczego? Fakt, że potrafisz pływać, nie musi oznaczać od razu, że pływasz dobrze. Wielu z nas posiada błędne przyzwyczajenia i nawyki, które są praktycznie niemożliwe do poprawienia w pojedynkę.

Dlatego tak ważna jest obecność doświadczonego trenera, który skoryguje wszystkie Twoje basenowe niedoskonałości.

Poza tym – grupowe lekcje pływania to po prostu dobra zabawa. Basen nie może kojarzyć się tylko z rutynowymi ćwiczeniami, ale też mile spędzonym czasem.