Spedycja i logistyka to dziedziny, które często są mylone – same nazwy są używane zamiennie, co jest błędem. To samo tyczy się specjalistów odpowiedzialnych za realizację związanych z nimi zadań. Żeby więc rozwiązać wszelkie wątpliwości, a także uporać się z błędnym postrzeganiem obu zawodów, warto dokładnie je opisać i wskazać istniejące między nimi rozbieżności.
Spedycja a logistyka – podstawowe różnice
Choć niektórym może się wydawać, że szczegółowa wiedza na ten temat nie jest przydatna, a ewentualne błędy w postrzeganiu obu działalności nie są niczym strasznym, w praktyce sprawa ta jest znacznie poważniejsza. Logistyka i spedycja określają inny zakres działań, które realizowany są w różny sposób. To dwie branże, dlatego warto wiedzieć, czego dotyczą. Dzięki temu:
- klienci mogą łatwiej i szybciej znaleźć podmiot, który dobrze odpowiada na ich potrzeby,
- kandydaci do pracy w spedycji i logistyce są w stanie zdobyć właściwe umiejętności, które mają znaczenie na konkretnych stanowiskach,
- podmioty zewnętrzne chcące nawiązać współpracę z firmami logistycznymi i spedycyjnymi wiedzą, gdzie szukać.
Czym zajmuje się logistyk? Na czym polega logistyka
Na pierwszy ogień niech pójdzie specjalista od organizacji łańcucha dostaw, a więc logistyk. W jego przypadku kluczowe znaczenie ma sprawne zarządzanie, od którego w dużej mierze zależy proces dostarczania towarów do odbiorców. Logistyka polega przede wszystkim na:
- optymalizacji kluczowych procesów, czego rezultatem może okazać się zmniejszenie kosztów poszczególnych czynności, czy też poprawa efektywności ich realizacji, chociażby poprzez znaczne skrócenia czasu potrzebnego do sfinalizowania dostawy,
- organizacji nie tylko samego transportu, ale również gromadzenia zasobów i produkcji, co wymaga skupiania się na analizie danych rynkowych oraz możliwości firmy,
- współpracy z producentami towarów, odbiorcami, a także ludźmi odpowiedzialnymi za realizację dostaw i prowadzenie magazynów – żeby procesy logistyczne przebiegały bez żadnych problemów, niezbędna jest stała komunikacja oraz płynny przepływ zasobów.
Do pozostałych zadań logistyka należy składanie zamówień, zarządzanie zapasami, jak również dbanie o dostępną przestrzeń magazynową. Oczywiście wszystko to musi odbywać się z uwzględnieniem optymalizacji kosztów i czasu potrzebnego do przeprowadzenia konkretnych czynności.
Kim jest spedytor i czego dotyczy spedycja?
Skoro wiadomo już, za co odpowiada logistyk, możemy przejść do spedycji. Podstawową różnicą, która dzieli obie dziedziny, jest fakt, iż spedytor skupia się w głównej mierze na transporcie ładunków. Mówiąc krótko, to od niego zależy, czy towar trafi tam, gdzie powinien i czy odbędzie się to w wyznaczonym terminie, bez dodatkowych strat.
Jeśli zaś chodzi o podobieństwa, trzeba podkreślić, że tak samo jak logistyk, specjalista ten musi współpracować z różnymi osobami i podmiotami wchodzącymi w skład całego łańcucha dostaw. Tyczy się to nie tylko kierowców i przewoźników, ale też fachowców zarządzających magazynami, a nawet celników.
Koordynacja transportu to najważniejsze zadanie, przed jakim staje spedytor. Musi on cały proces zaplanować i przeprowadzić od początku do końca. Wiąże się to między innymi z planowaniem tras oraz monitorowaniem transferu.
Istotne jest to, że spedycja dzieli się na kilka kategorii, związanych z konkretnymi środkami przewozu ładunków. Wymienić należy więc spedycję:
- kolejową,
- lotniczą.
Uznane firmy spedycyjne oferują usługi o charakterze kompleksowym, dlatego są one w stanie zorganizować przewóz dowolnymi kanałami. Zakres realizowanych zadań, sposób przeprowadzania poszczególnych czynności, jak również zarządzanie łańcuchem dostaw to ważne czynniki wyboru także firm logistycznych.
W obu przypadkach warto więc stawiać na sprawdzonych, cenionych partnerów. Dzięki powyższym informacjom łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję i postawić na usługi, których potrzebuje Twoja firma.