Ogrzewanie gazowe, olejowe, a może elektryczne – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele form i metod ogrzewania budynków. Kotły na węgiel kamienny czy brunatny stopniowo odchodzą do lamusa. Zastępują je rozwiązania nie tylko bardziej ekologiczne, ale także tańsze i wygodniejsze. Jednak, które z nich rzeczywiście są warte tego, by w nie inwestować? Najpopularniejszymi paliwami opałowymi są obecnie gaz, olej opałowy i energia elektryczna. Podpowiadamy więc co wybrać do ogrzewania domu, aby była to trafna inwestycja na lata.

Wybierz metodę ogrzewania domu

Budowa domu to z jednej strony spełnienie marzeń a z drugiej wiele decyzji do podjęcia. Jedną z tych ważniejszych jest wybór formy ogrzewania budynku. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Jasne jest, że stopniowe odchodzenie od kotłów zasilanych węglem kamiennym, brunatnym czy ekogroszkiem nie zachęca do wyboru właśnie tych rodzajów opału. Jednak mimo to istnieje bardzo wiele innych możliwości. Na rynku znacząco dominuje ogrzewanie gazowe, jednak zaraz za nim plasuje się ogrzewanie olejowe i elektryczne. Czy każda z tych metod pozyskiwania ciepła dla domu jest równie dobra i opłacalna? Nie zupełnie.

Ogrzewanie domu przy pomocy zbiornikowej instalacji gazowej

Ogrzewanie zasilane płynnym propanem to jedno najczęściej wybieranych rozwiązań grzewczych. Jest dostępne dla wszystkich użytkowników zamieszkujących na terenach pozbawionych dostępu do gazu ziemnego z sieci. Ważną zaletą ogrzewania gazem propan jest bezpieczeństwo dla środowiska. Spalanie propanu jest bezwonne, spaliny są czyste i nie powodują skażenia atmosfery, gleby ani też wód gruntowych. Dzięki niemal całkowitej bezobsługowości ogrzewanie propanem jest niebywale wygodne. Instalacja nowoczesnego pieca kondensacyjnego na gaz nie wymaga przerabiania czy dostosowywania grzejników. Ten rodzaj ogrzewania współpracuje ze standardową instalacją grzejnikową, ale także z ogrzewaniem podłogowym. Całość jest też bezpieczna w użytkowaniu. Dzięki wielofunkcyjności gazu propan może on zostać wykorzystany do zasilania kuchenki gazowej i gazowego podgrzewacza wody użytkowej. Ogrzewanie domu przy pomocy zbiornikowej instalacji gazowej na propan jest też tanie a tym samym korzystne dla budżetu domowego. Jako że gaz propan jest dość czystym paliwem, to urządzenia wykorzystujące go do pracy nie wymagają częstego czyszczenia. 

Jedyną słabszą stroną instalacji na propan jest wysoki koszt inwestycji początkowej, który uwzględnia zakup i instalację zbiornika na posesji. Dobrym sposobem na redukcję wydatków jest skorzystanie z dopłat w ramach programów ekologicznej termomodernizacji.

Ogrzewanie olejowe — czy to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie olejowe to rozwiązanie gwarantujące sporą wygodę użytkowania. Podobnie jak kotły gazowe, kotły olejowe również są urządzeniami bezobsługowymi. Warto jednak zauważyć, że kotły olejowe to urządzenia o dość sporych gabarytach, przez co w wielu miejscach ich instalacja może być kłopotliwa. Sprawność energetyczna kotłów olejowych sięga 94%, w zależności od konkretnego urządzenia, co bez wątpienia jest ich dużą zaletą. Na plus ogrzewania olejowego przemawia również duża dostępność paliwa. Ogrzewanie olejowe nie jest wprawdzie tak ekologiczne i przyjazne dla środowiska, jak ogrzewanie gazowe, jednak wciąż stanowi lepsze rozwiązanie niż tzw. kopciuchy, czyli piece węglowe. Alternatywa ta współpracuje ze startowymi grzejnikami i jest bezpieczne dla użytkowników.

Nieco kłopotliwe jest jednak przechowywanie oleju, który nie może być trzymany w ujemnej temperaturze. W przeciwieństwie do zbiornikowych instalacji gazowych nie ma możliwości umieszczenia zbiornika z olejem poza budynkiem. To bardzo często generuje konieczność wygospodarowania pomieszczenia, które będzie pełniło rolę magazynu paliwa. A dodatkowo istnieje ryzyko wydzielania przez olej nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu, w którym jest magazynowany. Koszt inwestycji również jest znaczący i nie ma tu już możliwości skorzystania z tak licznych dopłat, jak w przypadku ogrzewania gazowego. Nie jest to również rozwiązanie tanie — wysokie koszty eksploatacji są dużą przeszkodą dla potencjalnych inwestorów.

Czy warto inwestować w ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne bez wątpienia jest nowoczesnym, komfortowym, bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem. Metoda ta eliminuje potrzebę posiadania przyłącza gazowego, budowy komina, kotłowni czy wydzielania pomieszczeń na składowanie opału. Mimo wielu zalet i niskiego kosztu inwestycji początkowej ogrzewanie elektryczne jest jedną z najdroższych możliwości. Eksploatacja jest bardzo kosztowna a cena prądu wydatkowanego na ogrzewanie, wysoka. Zdarza się też, że zachodzi konieczność przerobienia instalacji elektrycznej i przyłącza. Wynika to z tego, że kotły elektryczne wymagają dużych mocy zainstalowanych, powyżej mocy 6kW, a także zasilania trójfazowego. Generuje to obowiązek wystąpienia do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy. Z tego powodu ogrzewanie elektryczne jest w Polsce najmniej popularne i najrzadziej wybierane.

źródło: lpgdirect.pl