Termomodernizacja budynków – kleje do systemów ociepleń

Sposobem na poprawę efektywności energetycznej budynków jest termoizolacja. Dzięki jej przeprowadzeniu można uzyskać znaczną oszczędność energii, co wiąże się bezpośrednio z obniżeniem kosztów ogrzewania w okresie jesienno-zimowym czy kosztów chłodzenia w czasie upałów.

Termoizolacja to dodatkowe ocieplenie budynku, a konkretnie jego ścian zewnętrznych, często wiąże się również z dodatkowym ociepleniem dachu, wymianą stolarki okiennej czy z modernizacją systemu grzewczego. Ściany zewnętrzne ociepla się zazwyczaj z zastosowaniem systemów dociepleń, które chronią przed utratą ciepła, a także stanowią ochronę dla ścian wewnętrznych, przedłużają też żywotność budynków oraz służą do poprawy ich estetyki.

Z czego składa się system ociepleń?

System ociepleń to zestaw wyrobów budowlanych, jakie służą do poprawy izolacyjności cieplnej budynków. Składają się na niego gotowe do użycia materiały, dobrane odpowiednio przez producenta, a więc kleje, odpowiedniej grubości płyty styropianowe bądź wełna mineralna, zaprawy gruntujące, siatki zbrojone, tynki i farby. Aby termoizolacja spełniała swoją funkcję wszystkie jej składowe winny pochodzić od tego samego producenta, a także zostać odpowiednio dobrane. Jeśli chodzi o ocieplanie ścian zewnętrznych to właśnie kleje gwarantują trwałość, a tym samym odpowiadają za jakość termoizolacji.

Kleje do systemów ociepleń

Kleje są przede wszystkim elementem mocującym materiał termoizolacyjny, a więc styropian czy wełnę mineralną do podłoża, które może być betonowe, murowane czy pokryte tynkiem, a na dany element konstrukcyjny budynku przenoszą ciężar ocieplenia i wszystkie działające na niego bezpośrednio obciążenia. Klej do systemów ociepleń razem z zatopioną w nim siatką stanowi równocześnie podłoże pod wierzchnie tynki, winien zatem zapewnić im odpowiednią przyczepność, a także odporność na uderzenia, czyli tak zwaną udarność.

Upraszczając, kleje stosowane w systemach ociepleń można podzielić na trzy grupy, a mianowicie:

  •         zaprawy klejowe na bazie cementu, mające postać gotowej suchej mieszanki;
  •         kleje poliuretanowe w postaci pianki;
  •         kleje dyspersyjne w formie gotowej pasty.

Klej powinien zostać dobrany odpowiednio do elementu, który ma zostać z jego użyciem zamocowany, zatem inny rodzaj kleju jest wykorzystywany do przyklejania styropianu, inny do zatapiania siatki zbrojącej, a jeszcze inny do wełny mineralnej.

Do przyklejania styropianu może zostać zastosowana zaprawa klejowa na bazie cementu, która wymaga wcześniejszego przygotowania, jednak jest bardzo popularna wśród profesjonalistów wykonujących prace termoizolacyjne budynków. Jest to produkt sprawdzony pod względem trwałości, można ją stosować na wielu podłożach jak beton komórkowy, pustaki ceramiczne, bloczki betonowe, piaskowo-wapienne czy keramzytowe. W popularnym systemie ociepleń KOSBUD taką zaprawą jest TERMOLEP-S, albo jego wzmocniona wersja, wyprodukowana na bazie białego cementu TERMOLEP-S PREMIUM.

Jeśli materiałem termoizolacyjnym ma być wełna mineralna odpowiednim klejem będzie z kolei TERMOLEP-WU, który dodatkowo może zostać także wykorzystany do wykonania warstwy zbrojącej.

Klejem, który może zostać wykorzystany zarówno do zatapiania siatki zbrojącej, jak też do przyklejania płyt styropianowych, a także ozdobnych profili elewacyjnych jest TERMOLEP-U BIAŁY. Klej ten, podobnie jak poprzednie, ma postać suchej mieszanki, którą należy przygotować odpowiednio, dodając wodę we właściwych proporcjach. Jeszcze jedną zaprawą, jaka jest przeznaczona do wykonywania warstwy zbrojącej i przyklejania styropianu jest  TERMOLEP-U.

Natomiast klejem poliuretanowym, który może zostać zastosowany do przyklejania styropianu, a także do prac termoizolacyjnych przy fundamentach i przyziemnych częściach budynków jest TERMOLEP P. Klej ten  jest wyjątkowo wygodny w użyciu, nie wymaga bowiem wcześniejszego przygotowania, można go jednak wykorzystać jedynie do mocowania styropianu, natomiast sprawdzi się on również przy niestandardowych podłożach, jak powierzchnie drewniane czy drewnopodobne. Jest to produkt wyjątkowo praktyczny, szczególnie w sytuacji konieczności jego nanoszenia w trudnodostępnych miejscach.

Dyspersyjny klej TERMOLEP-D w postaci gotowej pasty jest klejem wykorzystywanym w systemach ociepleń, szczególnie do przyklejania gotowych okładzin elastycznych, a także styropianu, natomiast, podobnie jak jego poprzednik TERMOLEP-P nie nadaje się do przyklejania wełny mineralnej. Jest on ponadto wygodny w użyciu, ponieważ gotową pastę wystarczy jedynie wymieszać, bez konieczności dodawania wody.

Wybierając klej do systemu ociepleń należy mieć na uwadze nie tylko jego cenę czy przeznaczenie, ale przede wszystkim jakość, ponieważ od tego produktu zależy trwałość termoizolacji. Nie można zapominać również o tym, iż do klejenia termoizolacji oraz do wykonywania warstwy zbrojonej można zastosować tylko elementy, które wchodzą w skład konkretnego systemu ociepleń.

Źródło: Kosbud