Na co się zdecydować – urna czy trumna tradycyjna?

Organizacja pogrzebu to coś, z czym nikt nie chce się mierzyć, jednak równocześnie każdy wie, że prędzej czy później będzie do tego zmuszony. Warto już wcześniej mieć świadomość tego, iż niezbędne będzie podjęcie kilku ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór urny lub trumny, w której spocznie bliska nam osoba. A co za tym idzie czy będzie to pochówek tradycyjny, czy z kremacją. W przypadku pytań i wątpliwości, w podjęciu decyzji pomoże dom pogrzebowy.

Pogrzeb tradycyjny – w jego organizacji pomoże zakład pogrzebowy Warszawa Praga

Niewątpliwie najczęściej wybieranym w Polsce rodzajem pogrzebu, jest pochówek tradycyjny. Rodzina osoby zmarłej wybiera tradycyjną trumnę, która będzie umieszczona w zarezerwowanym miejscu na cmentarzu lub w istniejącym już grobie rodzinnym. Dom pogrzebowy pomaga na każdym etapie organizacji pochówku. Jeśli śmierć osoby bliskiej nastąpiła w domu, to zajmie się także transportem ciała oraz przygotowaniem go do pogrzebu. W przypadku śmierci w szpitalu, również zorganizuje podobny przewóz. Istnieje także możliwość międzynarodowego transportu ciała zmarłego, jeśli do śmierci doszło poza granicami kraju. 

Zakład pogrzebowy pomoże w przygotowaniu oprawy całej uroczystości pogrzebu. Może zapewnić oprawę muzyczną, wieńce lub kwiaty, jeśli tylko taka będzie wola rodziny osoby zmarłej. Jeżeli pochówek odbywa się w obrządku katolickim, istnieje możliwość odprawienia wcześniejszej mszy świętej, a także pożegnania z osobą bliską, również przy otwartej trumnie, jeżeli oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań. Trumna przewożona jest odpowiednio przygotowanym karawanem, a na miejscu przenoszona jest przez pracowników zakładu pogrzebowego, często przy wsparciu osób z rodziny osoby zmarłej. Domy pogrzebowe posiadają w swojej ofercie wiele trumien drewnianych, dębowych, dostępnych w wielu rozmiarach i z różnymi zdobieniami. To, które zostaną wybrane, będzie zależeć wyłącznie od rodziny osoby zmarłej.

Pogrzeb z kremacją w Warszawie – wybór urny

Jeżeli rodzina osoby zmarłej zdecyduje się na pochówek z kremacją, musi zdawać sobie sprawę z tego, że część z elementów pochówku tradycyjnego nie będzie w tym przypadku możliwa do zrealizowania. Kościół katolicki dopuszcza formę pogrzebu z kremacją, jednak msza święta powinna odbyć się jeszcze przed spopieleniem ciała. Warto jednak pamiętać, że dom pogrzebowy przygotowuje ciało zmarłego zawsze w ten sam sposób, bez względu na wybraną formę pochówku. Należy także pamiętać, że nie ma możliwości przechowywania urny z prochami osoby zmarłej we własnym domu lub pochówku w dowolnie wybranym miejscu. 

Urna również musi zostać umieszczona w wybranym miejscu na cmentarzu – czy to na osobnym miejscu, w grobie rodzinnym, czy w specjalnie przygotowanym do tego kolumbarium. Rodzina osoby zmarłej musi także wybrać rodzaj urny. Zakład pogrzebowy oferuje urny kompozytowe, drewniane, kamienne, metalowe, mosiężne czy szklane. Niektóre z nich mają elementy łączone i mogą składać się z kilku różnych materiałów. Można wybrać różne rozmiary, zdobienia – wszystko w zgodzie z wolą osoby zmarłej oraz z decyzją rodziny co do tego, jaką formę pochówku zdecyduje się obrać.

Organizacja pogrzebu – profesjonalna pomoc domu pogrzebowego na warszawskim Bródnie

Każdy z nas – prędzej czy później – będzie zmuszony zmierzyć się z pożegnaniem kogoś bliskiego. Już sam ten fakt jest wystarczająco trudnym doświadczeniem. Warto więc w takiej sytuacji zdecydować się na pomoc osób doświadczonych w tym zakresie. Profesjonalny dom pogrzebowy w Warszawie pomoże przebrnąć przez wszystkie niezbędne formalności, zaproponuje wiele możliwości związanych z oprawą całej uroczystości. Dopilnuje także, by o żadnym istotnym elemencie nikt nie zapomniał. Pracownicy zakładu pogrzebowego na każdym kroku będą wykazywać się wysokim poziomem zrozumienia i empatii, mają bowiem świadomość, że dla wielu osób organizacja pogrzebu to właśnie jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Dołożą wszelkich starań, żeby pomóc rodzinie osoby zmarłej przejść przez to niełatwe doświadczenie. Jednocześnie wezmą pod uwagę wszelkie sugestie rodziny związane z przygotowaniem całej uroczystości.

Źródło: Elizjum – zakład pogrzebowy Warszawa