Metraż mieszkania – czy więcej przestrzeni to zawsze lepsze rozwiązanie?

Jednym z najważniejszych czynników, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru mieszkania, jest jego metraż. Determinuje on nie tylko cenę inwestycji, ale również wpływa na komfort przebywania we wnętrzach. Czy więcej przestrzeni to zawsze lepsze rozwiązanie?

Metraż mieszkania – jakie rozwiązania Polacy wybierają najchętniej?

To, na jaki metraż zdecyduje się kupujący, wpływ mają dwie podstawowe kwestie – jego możliwości finansowe oraz potrzeby. Jeśli nabywający ma nieograniczony budżet, wówczas może zdecydować się na dowolne rozwiązanie. W praktyce jednak zdarza się to bardzo rzadko. Jak więc wybrać odpowiedni metraż? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. W grę wchodzą bowiem indywidualne potrzeby. Pewną wskazówkę mogą natomiast stanowić decyzje zakupowe innych. Mieszkania o jakiej powierzchni są wybierane przez Polaków najchętniej?

Jak wskazują deweloperzy, największym popytem cieszą się mieszkania małe i średnie o metrażu 40-55 m2. Wybierane są często jako pierwsze mieszkania dla par oraz rodzin w modelu 2+1. Sięgają po nie również osoby inwestujące w nieruchomości. Metraż ten doskonale sprawdza się bowiem pod wynajem. Dużą popularnością cieszą się również kawalerki. Choć są dedykowane dla singli, chętnie wybierają je także pary oraz osoby szukające inwestycji pod wynajem krótkoterminowy.

Kolejną grupą lokali, które cieszą się sporym uznaniem wśród kupujących, są mieszkania o powierzchni przekraczającej 100 m2. Mimo tak dużej powierzchni, a co za tym idzie wysokiej ceny, szybko znajdują nabywców. Najczęściej są to osoby, które potrzebują przestrzeni i którym zależy na wysokim komforcie przebywania we wnętrzach, oraz klienci poszukujący mieszkań o charakterze inwestycyjnym. Taka powierzchnia doskonale sprawdza się bowiem pod wynajem krótko- i długoterminowy oraz mikro-hotel. Mieszkania tego typu wykorzystywane są również do celów biznesowo-reprezentacyjnych.

Wbrew pozorom najmniejszą popularnością cieszą się mieszkania duże o powierzchni 60-100 m2. W porównaniu z kawalerkami oraz lokalami małymi i średnimi są droższe i w zakupie, i w utrzymaniu, przez co trudniej znajdują nabywców. Wyższy kredyt działa zniechęcająco. Nie tylko dlatego, że kupujący musi oddać więcej pieniędzy bankowi. W razie chęci odprzedaży mieszkania z kredytem duże obciążenie finansowe sprawia, że poszukiwania nowego nabywcy mogą się przeciągać.

Coraz większym uznaniem cieszą się również domy, czy to w zabudowie szeregowej, czy to bliźniaczej, które są budowane na obrzeżach największych polskich miast lub w miejscowościach znajdujących się nieopodal nich. Zapewniają one wysoki komfort mieszkania i spokojniejszą okolicę, a zarazem bliskość miasta. Inwestycje tego typu realizuje deweloper SŁAWBUD. Usytuowane są one w Łomiankach, nieopodal Warszawy. Bardzo dobra komunikacja ze stolicą oraz bliskość terenów zielonych to największe atuty lokalizacji.

W ofercie dewelopera dostępne są nie tylko domy, ale i atrakcyjne mieszkania na sprzedaż bez pośredników. Dzięki zróżnicowanej powierzchni każdy kupujący znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie.

Rozkład pomieszczeń ma znaczenie

Wbrew pozorom metraż mieszkania to niejedyny czynnik wpływający na to, ile przestrzeni będzie miał do dyspozycji kupujący. Wiele zależy również od rozkładu pomieszczeń. Mniejsze mieszkanie z przemyślanym układem wnętrz może okazać się bardziej funkcjonalne niż duży apartament z niewłaściwie zorganizowaną przestrzenią. Dlatego przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę nie tylko na jego powierzchnię, ale i rozkład pomieszczeń.

Większy metraż to nie tylko wyższa cena zakupu, ale i wyższe koszty utrzymania inwestycji. Nabywając nieustawne mieszkanie, kupujący skazuje się niejako na płacenie za przestrzeń, której nie może do końca wykorzystać. Warto na to uważać.

Deweloper SŁAWBUD oferuje atrakcyjne mieszkania pod Warszawą, które charakteryzują się funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, niezależnie od metrażu. To nowoczesne osiedla, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających kupujących.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina