Metalowe schody ażurowe – jakość na lata!

Popularność schodów ażurowych spowodowana jest pojawieniem się na rynku nieruchomości mieszkań dwukondygnacyjnych i loftowych. Metalowe schody ażurowe nie tylko świetnie współgrają z zazwyczaj surowym i nowoczesnym wystrojem tego typu nieruchomości, ale przede wszystkim dopasowują się do nierzadko niewielkich przestrzeni. Jakie są zalety stalowych schodów ażurowych i co powinieneś o nich wiedzieć?

Czym są metalowe schody ażurowe?

Metalowe schody ażurowe najczęściej instalowane są w nowoczesnych mieszkaniach dwukondygnacyjnych, ale coraz częściej inwestorzy decydują się na ich wybór także w domach jednorodzinnych. Schody ażurowe świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach, w których brakuje miejsca na rozłożyste schody jednobiegowe, ale mogą też być traktowane jako funkcjonalna ozdoba w domach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce wystroju. Wówczas najczęściej polecane są stalowe schody dwubiegowe

Wewnętrzne schody ażurowe wykonane z metalu nie posiadają podstopnic, czyli pionowych tralek znajdujących się pomiędzy trepami, i właśnie dzięki temu zachowują swoją lekką konstrukcję. Brak podstopnic w schodach ażurowych sprawia, że schody tego typu dużo lepiej wyglądają w małych pomieszczeniach, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Dodatkowo metalowe schody ażurowe świetnie doświetlają przestrzeń wokół nich, dzięki czemu możemy za ich pomocą powiększyć optycznie wnętrze. 

Czy metalowe schody ażurowe są trwałe i wygodne?

Wbrew pozorom brak podstopnic w schodach ażurowych nie wpływa w żaden sposób na ich trwałość. Stalowe schody tego typu są tak samo stabilne i bezpieczne jak schody pełne, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i zabezpieczone. To z kolei, czy schody będą wygodne i funkcjonalne, zależy przede wszystkim od ich przemyślanego projektu i materiałów, z których zostaną wykonane. Stalowe schody ażurowe są lekkie i eleganckie i na co dzień nie powinny nastręczać nam trudności w pokonywaniu stopni, jeżeli zostaną odpowiednio przystosowane do warunków zabudowy pomieszczenia. Niestety, schody ażurowe, szczególnie w wersji kręconej, nie są polecane w mieszkaniach, w których znajdują się dzieci lub osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Drobne i zazwyczaj rozstawione w różnej odległości stalowe stopnie schodów kręconych mogą utrudniać bezpieczne poruszanie się po nich. 

Czy stalowe schody ażurowe są bezpieczne?

Wybierając odpowiednie schody do naszego domu czy mieszkania, musimy pamiętać o tym, aby były one przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Oznacza to, że schody wewnętrzne, bez względu na ich typ, muszą być wykonane według projektu, prawidłowo i z dobrych jakościowo materiałów. Tylko to gwarantuje, że schody będą bezpieczne dla ich użytkowników. Z tego względu metalowe schody ażurowe będą bezpieczne zawsze wtedy, kiedy będą umiejętnie zainstalowane i przygotowane do użytkowania. Jeżeli schody tego typu zostaną umieszczone w domu, w którym znajdują się małe dzieci, w trosce o ich bezpieczeństwo możemy pomiędzy stopniami zainstalować czasowe zabezpieczenia lub dodatkową barierkę dostosowaną do wzrostu dziecka. 

Stalowe schody ażurowe – jakie wybrać?

Inwestorzy decydujący się na zakup metalowych schodów ażurowych najczęściej wybierają klasyczne schody jednobiegowe lub schody kręcone. Schody jednobiegowe są najprostszą wersją schodów ażurowych i biegną w linii prostej, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w dużych i niskich pomieszczeniach. Z uwagi na brak podstopnic schody metalowe tego typu nie powinny mieć więcej niż 17 stopni, w innym przypadku mogłyby być niewygodne. Ażurowe schody spiralne najczęściej są polecane do mieszkań dwukondygnacyjnych oraz pomieszczeń, w których brakuje miejsca na klasyczne, duże schody. Stalowe schody ażurowe usadowione są na słupie podporowym, który utrzymuje całą konstrukcję. Dzięki temu nie zajmują dużo miejsca i mogą być instalowane tam, gdzie potrzeba optycznie odciążyć przestrzeń użytkową. Jedną z bardziej popularnych wersji ażurowych schodów wewnętrznych wykonanych z metalu są schody dwubiegowe, które posiadają dodatkowy spocznik i są dużo wygodniejsze niż np. schody kręcone. Dlatego polecane są szczególnie w domach, w których są małe dzieci. Niestety, pomimo tego, że są bardzo komfortowe, schody dwubiegowe zajmują też najwięcej miejsca. Decydując się na wybór metalowych schodów ażurowych, możemy też zastanowić się nad schodami zabiegowymi, które nie posiadają spocznika i zmieniają kierunek biegu. Brak spocznika powoduje, że schody tego typu w miejscu zakrętu mają stopnie różnej wielkości, co nie oznacza, że są mniej wygodne od schodów ze spocznikiem. Pod tym względem schody zabiegowe są nie tylko bezpieczne, ale i funkcjonalne i świetnie sprawdzają się np. w otwartych salonach. 

Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej