Praca zdalna w domu ma wiele zalet związanych chociażby z brakiem konieczności przebijania się codziennie przez korki, czy też z możliwością uzyskania poważnych oszczędności na paliwie. Co jednak istotne, wymaga ona własnoręcznego przygotowania stanowiska pracy, tak aby pozwalało na realizację wszelkich zadań w wygodnych warunkach. Ważne w tym wszystkim okaże się odpowiednio dobrane biurko, krzesło, a także klimatyzacja. W jaki sposób może ona wpłynąć na pracę w domowym biurze i na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnych urządzeń? Tymi kwestiami zajmujemy się w poniższym tekście.

Czy warto kupić klimatyzację do domowego biura?

Jeżeli planujesz pracować zdalnie na stałe, musisz pamiętać o tym, że podobnie jak w biurze, warunki panujące przy Twoim stanowisku mają ogromne znaczenie. I mowa tutaj nie tylko o wspomnianych meblach, czy też całym wyposażeniu, ale również o temperaturze. Upalne lato nie sprzyja efektywnej pracy – wie to każdy, kto musiał choć raz spędzić większość dnia w nieklimatyzowanym pomieszczeniu

Dobrze dobrany klimatyzator sprawi zatem, że domowe biuro stanie się miejscem, które zagwarantuje pełną swobodę działania, niezależnie od tego, jaka pogoda utrzymuje się za oknem. Dzięki niemu zyskasz ogromny komfort, lepiej poradzisz sobie także z problemem braku koncentracji, jak również rozkojarzenia związanego ze zbyt wysoką temperaturą w pokoju.

Jaki klimatyzator do domowego biura? Który sprzęt będzie najlepszy?

Skoro wiesz już, dlaczego warto kupić klimatyzator, możemy przejść do wyboru konkretnego modelu. To oczywiście wymaga od nas przeanalizowania kilku ważnych kwestii. Na początek typ urządzenia. W przypadku domowego biura możesz postawić na:

  • klimatyzatory przenośne, które można zabierać ze sobą tam, gdzie aktualnie są potrzebne. Co ważne, gorące powietrze odprowadzane jest przez specjalną rurę, którą należy umieścić w oknie (najlepiej zabezpieczonym przy pomocy specjalnego rękawa,
  • klimatyzatory stacjonarne – zazwyczaj modele typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Pozwalają uzyskać największą wydajność chłodzenia. Montaż przeprowadzasz raz, następnie wystarczy skupić się na ich prawidłowej obsłudze.

To jednak nie wszystko. W przypadku sprzętów stacjonarnych musisz wziąć pod uwagę także miejsce montażu. Jeśli chodzi o domowe biuro, dobrym wyborem wydają się klimatyzatory ścienne, choć nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić również na modele okienne bądź sufitowe. Klimatyzatory kanałowe z kolei przeznaczone są do znacznie większych pomieszczeń.

Najlepszy klimatyzator do domowego biura – o tych parametrach musisz pamiętać

Gdy uda Ci się już wybrać konkretny typ sprzętu, musisz zająć się porównywaniem produktów dostępnych w sprzedaży. W każdej grupie znaleźć można bowiem konstrukcje mocno zróżnicowane pod kątem działania i skuteczności chłodzenia. O ich przydatności w danym miejscu decydują w głównej mierze takie parametry jak:

  • moc, którą trzeba dopasować do metrażu wnętrza (jeśli domowe biuro nie jest większe niż 20 m2, wystarczające okażą się klimatyzatory o mocy od 1 do 2 kW),
  • zasięg działania, a więc to, ile metrów kwadratowych jest w stanie schłodzić urządzenie,
  • klasa energetyczna wskazująca na poziom zużycia energii elektrycznej,
  • poziom hałasu – zbyt głośny klimatyzator w domowym biurze może przeszkadzać, dlatego lepiej nie zapominać o tym parametrze.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zaimplementowane systemy i funkcje dodatkowe. W przypadku klimatyzacji do pracy zdalnej na pewno przydatne będą takie rozwiązania jak sterowanie przy pomocy pilota lub dedykowanej aplikacji, wybór kilku trybów pracy, czy też możliwość ustalania harmonogramów działania. Uwagę warto zwrócić również na klimatyzatory z funkcją grzania, które pozwolą Ci zadbać o odpowiednie warunki w biurze przez cały rok. Także zimą!

Jak widać, do dyspozycji otrzymujesz mnóstwo ciekawych, przydatnych urządzeń. Nie pozostaje zatem nic innego, jak przyjrzeć się im bliżej, a następnie wybrać model najlepiej spełniający Twoje wymagania.

źródło: Klimatyzacja Warszawa