Ekspertyza budowlana pomoże w ocenie docieplenia budynku

Trwałość i efektywność docieplenia budynku zależy nie tylko od użycia dobrych jakościowo materiałów izolacyjnych, ale i wyboru dobrego wykonawcy. Niestety wiele firm zajmujących się docieplaniem budynków mieszkalnych zapomina o tym, że to właśnie od trwałości izolacji zależy nie tylko skuteczność grzewcza całego domu, ale i dobry stan murów. Co zrobić, kiedy zauważymy, że podczas wykonywania prac ociepleniowych popełniono błędy, a wykonawca nie wywiązał się z umowy lub działał niezgodnie z projektem? W ocenie docieplenia budynku pomoże nam rzeczoznawca budowlany!

Błędy podczas wywijania siatki na styropian

Podczas prac dociepleniowych stosuje się siatkę z włókna szklanego, która ma wzmocnić masę szpachlową i zabezpieczyć płyty styropianowe. Niestety wiele ekip budowlanych pomija ten krok albo stosuje zbyt małą ilość siatki ochronnej, która nie wystarcza do prawidłowego zbrojenia masy. Prawidłowo zamontowane pasy siatki powinny szczelnie przylegać do płyt styropianowych i zachodzić na siebie. Tylko w taki sposób będziemy mogli je wykorzystać do wzmocnienia masy szpachlowej. Co istotne, pasy siatki powinny też być dokładnie zatopione w masie.

Aby mieć pewność, że siatka z włókna szklanego została zainstalowana w sposób prawidłowy, powinniśmy też sprawdzić wszystkie miejsca styku i odcięć płyt styropianowych i upewnić się, że włóknina została wywinięta poza krawędź styropianu. Jest to szczególnie istotne w przypadku nadproży, narożników i innych miejsc, w których płyty były docinane. Dzięki wywinięciu siatki ponad krawędź płyty unikniemy nie tylko odklejania się warstwy zbrojeniowej, ale także pęknięć tynku.

Jeżeli po zakończonych pracach dociepleniowych zauważymy, że na ścianach budynku pojawiają się wyraźne pęknięcia lub tynk odstaje od płyt styropianowych, możemy poprosić o sprawdzenie jakości wykonywanych robót wykończeniowych. Rzeczoznawca budowlany powinien sporządzić ekspertyzę budowlaną. Na jej podstawie ekspert w dziedzinie budownictwa powinien zasądzić działania naprawcze, np. konieczność położenia nowej warstwy zbrojenia lub usunięcia zniszczonego tynku.

Nieumiejętne mocowanie płyt styropianowych

Jednym z częstych błędów popełnianych przez ekipy zajmujące się pracami ociepleniowymi budynku jest nieprawidłowe przygotowanie i zabezpieczenie płyt styropianowych. Bardzo często zdarza się, że wykonawcy przyklejają płyty do zbyt świeżego podłoża, w konsekwencji czego styropian kurczy się, a na jego powierzchni pojawiają się znaczące pęknięcia zastygłej masy tynkowej. Brak sezonowania styropianu skutkuje zatem nie tylko ubytkami w elewacji, ale także naruszeniem ciągłości warstwy izolacyjnej. W przypadku mocowania płyt styropianowych musimy także pamiętać o prawidłowym wypoziomowaniu pierwszej warstwy ocieplenia, ponieważ w późniejszym etapie prac wykończeniowych naprawienie ewentualnych błędów będzie niemożliwe. Jeżeli do tego dojdzie, prace dociepleniowe nie tylko będą nieefektywne, ale będzie trzeba je powtórzyć.

Poważnym błędem wykonawczym, który może w przyszłości doprowadzić do powstawania mostków termicznych, jest pozostawianie przez monterów docieplenia zbyt dużych szczelin pomiędzy płytami styropianowymi. Prawidłowo zainstalowane płyty powinny być zabezpieczone siatką i szczelnie do siebie przylegać, a w miejscach spoin płyt mijać się, aby uniknąć ryzyka niekontrolowanych pęknięć. Jeśli podczas użytkowania budynku mieszkalnego zauważymy odpadający tynk lub powtarzające się rysy w miejscach potencjalnych łączeń płyt, możemy zwrócić się do rzeczoznawcy budowlanego o pomoc w weryfikacji skuteczności prac dociepleniowych. W przeciwnym wypadku nieprawidłowości mogą się pogłębiać, co może doprowadzić do poważnych przecieków i obniżenia możliwości grzewczych budynku. Rzeczoznawca budowlany po oględzinach powinien sporządzić ekspertyzę budowlaną i wskazać, w jaki sposób wykonawca może naprawić popełnione wcześniej błędy.

Stosowanie tynku złej jakości

Na budowach bardzo często zdarza się, że wykorzystywane materiały budowlane są kiepskiej jakości lub pochodzą od różnych dostawców. W przypadku prac dociepleniowych problemem jest nie tylko nieodpowiednio dobrany styropian, ale także słabej jakości masa szpachlowa, która niedostatecznie zabezpiecza ściany budynku. Częstym błędem jest stosowanie różnych mieszanek tynkarskich do pokrycia wszystkich ścian domu. W konsekwencji po zakończeniu prac tynkarskich możemy zauważyć, że elewacja w niektórych miejscach różni się kolorystycznie od pozostałych części nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to z użyciem masy tynkarskiej o różnych współczynnikach odbijania światła. W takim przypadku może dochodzić do naprężeń termicznych, które będą powodowały pęknięcia elewacji. Jeśli rzeczoznawca budowlany uzna, że do prac wykończeniowych użyto masy szpachlowej o niskim współczynniku odbijania światła, może zobligować wykonawcę do usunięcia zniszczonej warstwy i położenia nowej.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy budowlane