Diagnostyka ciśnienia tętniczego poprzez badanie USG tętnic nerkowych

Pacjenci w wielu przypadkach nie mają świadomości tego, z jakimi dolegliwościami muszą się mierzyć. Nawet podstawowe badanie krwi, wykonywane regularnie, nie będzie w stanie wskazać wszystkich problemów zdrowotnych. Dlatego z każdym niepokojącym sygnałem warto udać się do lekarza i – w razie potrzeby – przeprowadzić szczegółowe badania. W sytuacji, gdy pacjent ma problemy z nadciśnieniem, warto rozważyć przeprowadzenie badanie USG tętnic nerkowych.

Czym jest nadciśnienie tętnicze? 

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą naszych czasów. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem ciśnienia tętniczego, powyżej 140/90 mm Hg. Najłatwiej rozpoznać jej pierwsze objawy przez regularne badanie ciśnienia, o różnych porach dnia. Jeśli podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas, przy każdym pomiarze, jest to podstawą do wdrożenia poszerzonej diagnostyki i ewentualnego konkretnego leczenia. 

Do czynników, które mogą wpływać na występowanie nadciśnienia tętniczego można zaliczyć między innymi skłonność dziedziczną i uwarunkowania genetyczne, ale też otyłość czy bardzo duże spożycie soli i innych produktów, które mogą ciśnienie podnosić. W niektórych przypadkach nadciśnienie jest nie tylko chorobą samą w sobie, ale też objawem innych dolegliwości, co można sprawdzić tylko dzięki właściwej diagnostyce i regularnym badaniom.

Jak przebiega USG tętnic nerkowych?

Jednym z badań, które jest pomocne przy diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego jest USG tętnic nerkowych. Wykorzystuje się do niego badanie Dopplera. Polega na przyłożeniu głowicy aparatu ultrasonograficznego do badanego obszaru ciała. Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne. Należy jednak pamiętać, że akurat w przypadku sprawdzania tętnic nerkowych pacjent powinien odpowiednio wcześniej przygotować się do badania. 

Zaleca się, by do gabinetu przyjść na czczo, czyli nie spożywać żadnych posiłków na sześć godzin przed wizytą. Dzień wcześniej należy zastosować dietę lekkostrawną, warto również w dzień samego badania, a także dzień wcześniej przyjąć kapsułki na wzdęcia. Na godzinę przed badaniem nie wolno palić papierosów, ani żuć gumy. Każde odstępstwo od tych zaleceń może dać nieprawidłowy obraz badania, a przez to też utrudnić postawienie właściwej diagnozy. 

Lekarz prowadzący sprawdza nerki oraz tętnice nerkowe z oceną przepływów. Już w trakcie badania może zauważyć czy występują widoczne choroby naczyń, czy też takie schorzenia, jak zakrzepica lub miażdżyca. Na tej podstawie może zlecić kolejne badania, wizytę u specjalisty i – w razie potrzeby – kolejne kontrolne USG, żeby sprawdzić, czy wdrożone leczenie przynosi efekty.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Chirurg naczyniowy, na podstawie przeprowadzonych badań, może ocenić, jaki sposób leczenia nadciśnienia tętniczego należy wdrożyć. W wielu przypadkach sprawdza się zastosowanie odpowiednich leków, które mają na celu obniżenie ciśnienia. Jeśli jednak schorzenie to jest związane z innymi występującymi chorobami, konieczne będzie wdrożenie dodatkowych elementów leczenia. Jeśli jedną z przyczyn jest zator bądź zakrzepica, może być wymagana interwencja chirurgiczna, dzięki której będzie można ułatwić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. To jednak skrajne przypadki, w wielu przypadkach da się poprowadzić pacjenta jedynie przy użyciu środków farmakologicznych. Niezwykle istotne są jednak w takiej sytuacji regularnie robione badania. Po to, by móc oceniać, czy wszelkie zmiany postępują, utrzymują się na tym samym poziomie lub się cofają. Dzięki temu lekarz prowadzący będzie wiedział czy wdrożone leczenie jest skuteczne, czy może należy je zmodyfikować. 

Pacjent musi pamiętać także o prowadzeniu zdrowego trybu życia. W przypadku problemów z nadciśnieniem tętniczym niezwykle istotne jest utrzymywanie właściwej diety, unikanie produktów, które mogą podnosić ciśnienie, a także regularne uprawianie aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki, w połączeniu z właściwym i skutecznym leczeniem, pozwolą na szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa