Czy domki holenderskie są całoroczne?

Chyba nie ma już osoby, która nie słyszałaby o domkach holenderskich. Popularne od wielu lat na Zachodzie, w Polsce także cieszą się ogromnym powodzeniem. Nie ma czemu się dziwić – relatywnie tanie, wygodne, nowoczesne, a do tego na kółkach, więc przy zachowaniu odpowiednich wymogów można zabrać je ze sobą wszędzie. Wydają się zatem idealnym wakacyjnym rozwiązaniem. Ale czy tylko? Sprawdźmy, czy w domkach holenderskich można mieszkać przez cały rok, czy może jest to tylko opcja na ciepłe dni.

Podstawowa różnica: domek holenerski a domek mobilny 

Niekiedy wszystko rozbija się o detale. Tak często jest w przypadku określeń: domek holenderski, domek angielski, domek mobilny czy domek na kółkach. Wyjaśnijmy różnice między tymi pojęciami. Domki holenderskie i domki angielskie to domki produkowane na Zachodzie i sprowadzane do Polski z zagranicy. Różnią się one nieco od tych produkowanych naszym kraju. Domki mobilne, zwane inaczej domkami na kółkach, wytwarzane w Polsce są dostosowane do lokalnych warunków atmosferycznych. Oznacza to, że mają zdecydowanie grubsze ściany i materiały użyte do ich produkcji pozwalają na lepsze ocieplenie całej konstrukcji. Przed przystąpieniem do poszukiwań idealnego mieszkanka musisz mieć świadomość tej znaczącej różnicy.

Czy domki holenderskie są całoroczne?

W założeniu domki mobilne produkowane za granicą nie są całoroczne. Ich konstrukcja jest lekka i pozbawiona dodatkowej termoizolacji. Ponadto materiały użyte do ich budowy mogą być podatne na rdzę. Ocieplenie domku sprowadzanego z zagranicy może być zatem bardzo kosztowne, a często wręcz niewykonalne. Domki holenderskie, szczególnie te używane, kuszą niską ceną, jeśli jednak chcemy w swoim domku spędzać nie tylko wakacje, ale i również zimniejsze miesiące, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w nowe domki mobilne.

Domki mobilne całoroczne produkowane w Polsce

W przeciwieństwie do domków holenderskich czy domków angielskich domki na kółkach produkowane w Polsce najczęściej są całoroczne. Różnią się one od swych zagranicznych odpowiedników przede wszystkim konstrukcją. Jest ona znacznie bardziej solidna, cięższa i trwalsza. Zastosowanie podwójnej izolacji sprawia, że domek zimą jest ocieplony, latem natomiast panuje w nim przyjemny chłód. Dodatkowo warto zaznaczyć, że producenci domków mobilnych wyposażają swoje budowle w ogrzewanie. Zazwyczaj jest to ogrzewanie elektryczne, choć na specjalne życzenie można także zamówić ogrzewanie gazowe. W pomieszczeniach zainstalowane są grzejniki, które wypełniają ciepłem całe mieszkanko. Te rozwiązania powodują, że z nowych domków na kółkach można korzystać nawet przy minusowych temperaturach. Będzie to zatem świetna opcja dla tych, którzy w domku mobilnym chcieliby wypocząć nie tylko latem czy późną wiosną, ale także, gdy na zewnątrz jest nieco chłodniej.

Gdzie kupić mobilne domki całoroczne?

Na rynku można znaleźć szereg firm trudniących się sprowadzaniem bądź produkcją domków na kółkach. Jak wybrać tę najlepszą? Najważniejszym aspektem przy wyborze producenta domków mobilnych jest odpowiednie doświadczenie – i to nie tylko w kwestii konstruowania domów na kółkach. Istotna jest również praktyka producenta w budownictwie jako takim, pozwala ona bowiem na rozeznanie się w potrzebach Klienta i dopasowanie projektu do jego potrzeb. Miłym plusem byłoby, gdyby przedstawiciele firmy sami posiadali i regularnie korzystali ze swoich domków. Rozmowa z użytkownikami konstrukcji tego typu pozwoli Ci zbudować realną wizję funkcjonowania w takim mieszkanku. Podczas szukania odpowiedniego producenta nie zrażaj się, jeśli nie możesz odnaleźć cen poszczególnych projektów. Domek mobilny kosztuje zazwyczaj kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy, jednak jego finalna cena jest uzależniona od wszystkich wprowadzonych doń rozwiązań. Nie bój się umówić na spotkanie i przedyskutować swoją wizję przyszłego gniazdka – wykwalifikowani pracownicy z pewnością pomogą uzyskać Ci znakomity efekt przy jednoczesnej trosce o Twoje finanse.

Źródło: Ecomobilehome – Mobilne domki holenderskie