Transport multimodalny jest silnie rozwijającą się gałęzią przewozową, bowiem oferuje on wiele elastycznych z punktu widzenia klienta rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Czym zatem jest transport multimodalny, jak ewoluował na przestrzeni ostatnich lat oraz na czym się opiera?
Po pierwsze – elastyczność usługi
Przewóz multimodalny oznacza transfer ładunkowy w oparciu o minimum dwa środki transportu. Co ciekawe, w tym rozwiązaniu tranzyt pojazdami ciężarowymi jest jedynie dopełnieniem oferty. W znacznej mierze towary transportowane na długich dystansach przewożone są koleją lub szlakami morskimi, co sprawia, że całkowity koszt operacji staje się bardzo atrakcyjny. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb klienta, dzięki czemu z łatwością przewieźć można dowolny towar, bez ograniczeń ilościowych.
Po drugie – należy wybrać doświadczoną firmę
Chcąc zrealizować transport łączony na płaszczyźnie międzynarodowej a nawet międzykontynentalnej, warto zaufać sprawdzonej firmie z branży TSL, która gwarantuje kompleksowość usługi. W ten sposób klient zyskuje całkowity spokój oraz pewność, że jego ładunek spoczywa w rękach profesjonalistów. Co ważne – w tym przypadku doświadczone przedsiębiorstwo skonfiguruje transport pod kątem ilościowym, optymalizując jednocześnie koszt usługi. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest proces związany z kompletowaniem dokumentacji przewozowej, którym zajmuje się przewoźnik. Niezwykle istotnym ułatwieniem jest także usługa door-to-door, która sprawia, że firma zlecająca transport otrzyma ładunek w wyznaczonym miejscu.
Kolej, a może statek?
Według wszelkich prognoz, specjaliści z branży transportowej zapewniają, że transport multimodalny będzie nabierał na swoim znaczeniu w przyszłości. Jest to alternatywa dla tradycyjnego transferu pojazdami ciężarowymi. Koszty transportu drogą kolejową bądź morską są zbliżone, jednakże na korzyść pociągów przemawia relatywnie krótki termin dostawy. Biorąc pod uwagę transport międzykontynentalny, idealnym rozwiązaniem są ekspresowe pociągi łączące Europę z Chinami. Różnorodne wagony pozwalają na transport zarówno drobnicy, jak i ładunków wielkogabarytowych. Warto podkreślić, że transport morski i kolejowy są bardzo bezpiecznymi rozwiązaniami. Dzięki nadajnikom satelitarnym, klient jest stale informowany o położeniu swojego ładunku, mając wgląd do całej operacji logistycznej. W przypadku statków ich ogromną zaletą jest w zasadzie nieograniczona ładowność.
Optymalizacja kosztów, a także ekologia
Transport multimodalny przyczynia się także do ochrony środowiska poprzez ograniczanie emisji spalin. Dokonując modernizacji portów przeładunkowych, transport multimodalny staje się prostszy, a co za tym idzie powszechniejszy. Jest on niezastąpiony przy przewozie ładunków na dalekich trasach, a dzięki brakom ograniczeń, doświadczeni pracownicy firm transportowych zaplanują operację kompleksowo i rzetelnie minimalizując ryzyko transportu. Dopełnienie transportu pojazdami ciężarowymi, a nie jak dotychczas opieranie całej operacji na nich, przyczynia się do poprawy stanu środowiska. Transport multimodalny jest częścią tak zwanego Zielonego Ładu, który od lat jest sukcesywnie wdrażany przez Unię Europejską.
Co zatem oznacza transport multimodalny?
Jest to przyszłość rynku transportowego, która ułatwia przewóz ładunków. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie na płaszczyźnie transferów międzynarodowych oraz międzykontynentalnych. Decydując się na tego typu usługę należy jednak pamiętać, by powierzyć ją sprawdzonej firmie, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Pozwoli to nie tylko na dostosowanie tranzytu do potrzeb klienta, ale także na optymalizację całego procesu. Transport łączony to gwarancja najwyższej jakości, która gwarantuje klientom spokój oraz pewność, że ich towar spoczywa w rękach profesjonalistów.